Porucha farbocitu

Porucha farbocitu

Schopnosť vidieť je pre človeka veľmi dôležitá. Nie nadarmo sa zrak považuje za najdôležitejší zmysel aký existuje. So zrakom sa spája mnoho porúch, ktoré dokážu do rôznej miery ovplyvniť schopnosť vidieť. Jednou z nich je aj porucha farbocitu.

Ľudské oko sa skladá z niekoľkých vrstiev. Tá najvnútornejšia sa volá sietnica a práve v nej sa nachádzajú bunky, ktoré sú zodpovedné za videnie. Nazývajú sa tyčinky a čapíky. Práve čapíky sú tie, ktoré nám umožňujú vidieť farebne. Človek je schopný vnímať tri druhy základných farieb. Červenú, modrú a zelenú. Všetky ostatné vznikajú kombináciou týchto troch. Vo všeobecnosti môže vzniknúť porucha farbocitu na úrovni ktorejkoľvek farby a ide buď o úplnú alebo čiastočnú stratu schopnosti vnímať danú farbu. Samozrejme rovnako môže ísť o poruchu jednej farby, alebo sa to môže týkať aj dvoch či všetkých troch farieb. Najviac známou poruchou farbocitu je takzvaný Daltonizmus. Ide o poruchu videnia zelenej a červenej farby pomenovanej podľa Daltona, u ktorého bola dokázaná 150 rokov po smrti zo vzorky DNA. Na diagnostiku porúch farbocitu sa najčastejšie využíva test, pri ktorom sa v kruhu vytvorenom z bodiek nachádza bodkami inej farby napísané číslo. Človek, ktorý trpí poruchou farbocitu nie je schopný dané číslo prečítať.

Poruchy farbocitu nie sú život ohrozujúce ochorenia a dá sa s nimi žiť úplne normálne a dokonca plnohodnotne. Patria totižto k poruchám, ktoré nevedú k smrti.

Môže vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.