Porucha imunity

Porucha imunity

Imunitný systém je veľmi dôležitou súčasťou organizmu. Pre správnu funkciu biologických procesov je nevyhnutné jeho neporušené fungovanie. Jeho základnou funkciou je ochrana a obrana tela pred škodlivými látkami. Tie môžu byť vonkajšieho, ale aj vnútorného pôvodu.

Ak má byť človek zdravý musí mať zachovanú správnu funkciu imunitného systému. V ľudskom tele existuje množstvo úrovní imunitných odpovedí, ale vo všeobecnosti sa dajú rozdeliť na nešpecifické a špecifické. Tie prvé ochraňujú pre rôznymi druhmi patogénov. Tie druhé sú aktívne len proti určitým, konkrétnym škodlivinám. Ako náhle dochádza k poruchám imunitného systému, začne sa u daného jedinca zvyšovať počet ochorení. Najznámejším prípadom poruchy imunity je choroba, ktorá sa nazýva AIDS. Pri nej dochádza k zníženiu buniek zodpovedných za imunitu, konkrétne bielych krviniek a následkom toho sa v pokročilom štádiu tohto ochorenia stáva, že pacient zomrie na úplne bežné ochorenie, akým je napríklad chrípka, pretože jeho imunita nedokáže s ňou bojovať. Poruchy imunity sa taktiež spájajú s takzvanými autoimunitnými chorobami. V tomto prípade dochádza k poruchám tolerancie vlastných buniek. K takýmto ochoreniam patrí napríklad reuma, roztrúsená skleróza, lupienka alebo sklerodermia.

Poruchy imunitného systému sú nebezpečné a v niektorých prípadoch až život ohrozujúce. Správna schopnosť organizmu brániť sa je dôležitá a preto by mal človek dbať na to, aby svoju imunitu posilňoval. To sa dá hlavne zdravou stravou, pohybom alebo otužovaním.

Môže vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.