Porucha metabolizmu

Porucha metabolizmu

Metabolizmus predstavuje procesy v organizme človeka, ktoré sú potrebné pre zachovanie jeho funkcie. Správne prebiehajúce metabolické vzťahy sú nevyhnutné na energetické krytie potrieb organizmu a rovnako aj na jeho správnu obnovu. Energia s obnova sú pre život kľúčové.

Metabolické vzťahy sa vyznačujú tým, že sú prepojené. To znamená, že sa navzájom ovplyvňujú a regulujú. Ako náhle dochádza k poruche nejakej metabolickej dráhy, spôsobí to poruchu aj na úrovni inej. V iných prípadoch môže však dochádzať aj k stavom, keď jedna metabolická dráha kompenzuje poruchu inej. U človeka existuje množstvo metabolických porúch, ktoré sa týkajú najčastejšie porušených enzýmov. Niektoré z nich sú nezávažné, iné môžu spôsobiť vážne problémy a niekedy dokonca aj smrť. Najznámejší problém týkajúci sa poruchy metabolizmu je diabetes. Táto metabolická porucha zasahuje hlavne do metabolizmu cukrov, avšak ovplyvňuje aj metabolizmus tukov a bielkovín. Keďže v organizme sú tkanivá, ako napríklad mozog a červené krvinky, ktoré sú závislé na glukóze, môže porucha jej metabolizmu spôsobiť vážne problémy. Keď pri diabete, následkom nedostatku inzulínu, dochádza k nesprávnemu využitiu glukózy, bývajú poškodené hlavne tieto spomínané tkanivá. Okrem toho existuje obrovské množstvo iných metabolických porúch. Dá sa tvrdiť, že postihujú takmer každý krok metabolických dráh, ktoré v organizme prebiehajú.

Metabolické poruchy sa dajú kompenzovať. Najčastejšie ide o úpravu stravy alebo umelo pripravené enzýmy, ktoré pomáhajú poruchu odstrániť alebo zmierniť. Ak lekár poruchu správne diagnostikuje, dochádza väčšinou liečbou k úprave pacientovho stavu.

Môže vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.