Porucha osobnosti

Porucha osobnosti

Porucha osobnosti nie je jednoduché ochorenie a väčšinou sa popisuje ako súbor odchýlok správania, ktoré pretrvávajú a predstavujú životný štýl postihnutého človeka. Poruchy osobnosti predstavujú skupinu ochorení, ktoré sa v mnohom odlišujú od psychických a mentálnych porúch. V tomto prípade ide hlavne o dlhodobo pretrvávajúce, zmenené správanie.

Poruchy osobnosti sa delia na tri veľké skupiny. Prvou z nich je skupina, ktorá zahŕňa excentrické a zvláštne správanie. Patria sem napríklad paranoidná a schizoidná porucha osobnosti. Druhá skupina predstavuje skupinu porúch, ktoré majú emocionálny charakter. Tu odborníci radia hlavne emočnú nestabilnosť, antisociálne sklony a narcizmus a histrionizmus. Poslednou skupinou sú poruchy osobnosti, ktoré súvisia so strachom. Najznámejšou poruchou z tejto skupiny je obsedatívno – kompulzívna porucha. Ani jednu poruchu osobnosti netreba brať na ľahkú váhu a treba si správanie ľudí vo svojom okolí všímať.

Takéto poruchy môžu niekedy pretrvávať aj bez toho aby sa odhalili. Niekedy sa to ani nedá. Existujú však ľudia, ktorým treba pomôcť a vtedy treba vyhľadať odborníka. Keďže ide o dlhodobú zmenu správania, treba k nej pristupovať opatrne a zároveň s rešpektom.

Môže vás zaujímať:

  • Porucha pozornosti Porucha pozornosti je problém, ktorý sa často krát spája s […]
  • Porucha spánku Spánkom strávi každý človek takmer tretinu svojho života. […]
  • Porucha metabolizmu Metabolizmus predstavuje procesy v organizme človeka, ktoré […]
  • Porucha správania Poruchy správania predstavujú skupinu ochorení, ktoré sa […]
  • Porucha imunity Imunitný systém je veľmi dôležitou súčasťou organizmu. Pre […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.