Porucha pozornosti

Porucha pozornosti

Porucha pozornosti je problém, ktorý sa často krát spája s hyperaktivitou a impulzívnosťou. Začína sa prejavovať od útleho detstva, najväčší problém však predstavuje v prípade žiakov základnej školy a viac postihuje chlapcov ako dievčatá. K poruchám pozornosti sa väčšinou pripája aj porucha sociálneho správania, čo znamená, že deti majú problém sa začleniť a bývajú neobľúbené.

Porucha pozornosti sa prejavuje viacerými znakmi. Prvým varovným signálom by mala byť neschopnosť dieťaťa sa zamerať na jeden problém a rovnako aj neschopnosť dokončiť hocijakú úlohu, ktorú dostane. Okrem toho, sa deti s touto poruchou zámerne vyhýbajú úlohám, pri ktorých je potrebné uvažovanie a obyčajne sa tvária, že nepočujú, keď sa im niečo hovorí. Spolu s už spomenutými príznakmi sa ešte pomerne často vyskytujú straty pomôcok, ako sú učebnice alebo ceruzky, ktoré sú potrebné pre aktivity, pri ktorých sa treba dlho sústrediť. Ak chce rodič proti poruche pozornosti svojho dieťaťa bojovať, mal by byť pripravený na pomerne dlhý a náročný proces. Rozhodne by sa malo dbať na to, aby malo dieťa zabehnutú rutinu, ktorá zahŕňa presný čas na úlohy, jedlo, ale aj vstávanie a ukladanie sa k spánku. Okrem toho pomáha aj komunikácia s dieťaťom a systém odmien, ktoré si musí zaslúžiť. V miernych prípadoch porúch pozornosti stačia už spomínané opatrenia. Ak ide o vážnejšie stavy, pristupuje sa aj k užívaniu liekov.

Ak dieťa trpí poruchou pozornosti, treba sa mu venovať a byť naozaj trpezlivý. Každý rodič uvidí, že práve trpezlivosť po čase prinesie ovocie.

Môže vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.