Porucha spánku

Porucha spánku

Spánkom strávi každý človek takmer tretinu svojho života. Niekto potrebuje spať viac, niekto menej, jedno je však isté, dostatočný spánok je k životu nevyhnutný. Ak dochádza k poruchám spánku, bývajú narušené aj funkcie organizmu, ktoré sú dôležité počas bdenia.

K poruchám spánku môže dochádzať za rôznych okolností. Je to väčšinou na základe nejakého psychického podnetu. Ak človek prekonal nejakú stresovú situáciu alebo je dlhodobo vystavený stresu, často krát sa stáva, že má problém so spaním. Práve stres je najdôležitejším vyvolávateľom nespavosti u ľudí v modernej spoločnosti. Keďže je kvalitný spánok naozaj dôležitý, treba sa snažiť urobiť všetko preto, aby ho človek aj mal. Ak sú poruchy spánku spôsobené stresom, mal by sa človek naučiť hlavne relaxovať a nebrať všetko priveľmi vážne. Okrem toho je dôležitá aj takzvaná spánková hygiena. K nej sa zaraďuje hlavne stav miesta, kde človek spí. Kvalitný matrac a vankúš by mali byť prvoradé. Okrem toho je dôležité mať izbu správne vyvetranú, nemá v nej byť ani zima ani príliš teplo. K právnemu spánku môže ešte dopomôcť aj nejaká relaxačná hudba.

Ak poruchy spánku pretrvávajú, lekár sa môže rozhodnúť pre lieky na spanie. V tomto prípade je ale dôležité, aby človek vyhľadal lekára, ktorý jeho stav zhodnotí na profesionálnej úrovni a nespoliehal sa iba na voľne dostupné lieky z lekárne. Tie totižto môžu mať množstvo vedľajších účinkov.

Môže vás zaujímať:

  • Porucha pozornosti Porucha pozornosti je problém, ktorý sa často krát spája s […]
  • Porucha správania Poruchy správania predstavujú skupinu ochorení, ktoré sa […]
  • Porucha reči Reč predstavuje spôsob, akým sa ľudia medzi sebou […]
  • Poruchy sluchu Sluch je zmysel, ktorý sa radí po zraku k tým […]
  • Porucha imunity Imunitný systém je veľmi dôležitou súčasťou organizmu. Pre […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.