Porucha správania

Porucha správania

Poruchy správania predstavujú skupinu ochorení, ktoré sa vyznačujú dlhodobo pretrvávajúcim atypickým správaním. Skutočným problémom sa stávajú vtedy, keď je potrebná komunikácia a spoločenské správanie. Práve tieto poruchy sú často dôvodom neschopnosti sa začleniť a morálne sa správať.

Pomerne veľký počet detí trpí nejakou poruchou správania a niekedy sa na ne vôbec nemusí prísť. K najznámejším poruchám správania patrí napríklad asociálne správanie, egocentrické správanie alebo impulzívne správanie. Asociálne správanie je sprevádzané znakmi, ktoré zodpovedajú odporu proti normálnemu spoločenskému správaniu. Pri egocentrickom správaní sa stretávame hlavne s prehnaným sebavedomím, snahou upútať pozornosť a snahou vnucovať svoje záujmy svojmu okoliu. Impulzívne správanie je porucha, ktorá so sebou nesie hlavne neschopnosť udržať pokoj a normálne sa rozhodovať. Okrem týchto troch porúch správania sa môže vyskytnúť aj napríklad negativistické alebo antisociálne správanie.

Ak rodič spozoruje u svojho dieťaťa pretrvávajúce príznaky nejakej poruchy správania, mal by sa obrátiť na odborníka a snažiť sa dieťaťu pomôcť. Poruchy správania sa dajú kompenzovať a upraviť a to hlavne terapiou. Nemej dôležitá je aj podpora okolia a rodiny. Pri dostatku trpezlivosti a snahy sa každý stav dá zlepšiť. Treba ho však riešiť okamžite, pretože tu nie je na čo čakať.

Môže vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.