Porucha štítnej žľazy

Porucha štítnej žľazy

Štítna žľaza je orgán, ktorý hrá úlohu v produkcií hormónov. Konkrétne ide hlavne o hormóny tyroxín a trijódtyronín. Tieto hormóny ovplyvňujú v organizme množstvo biologických a biochemických pochodov. To znamená, že ak dôjde k poruche funkcie štítnej žľazy, dochádza aj k poruchám procesov, ktoré sú jej hormónmi ovplyvnené.

Ak hovoríme o poruche štítnej žľazy, môže ísť buď o poruchu v zmysle zníženej alebo aj zvýšenej produkcie hormónov. Príznaky poruchy štítnej žľazy sú rôzne u malých detí, väčších detí a dospelých. Ak ide o poruchu štítnej žľazy, keď dochádza k zníženiu produkcie hormónov, objavuje sa množstvo príznakov. Najčastejšie k nim, u všetkých vekových kategórií, radíme zvýšenú únavu a neznášanlivosť chladu. U dospelých sa k nim neskôr pridáva nadváha, suchá pokožka, strata vlasov alebo depresia. Úplne iný prípad je nadprodukcia hormónov štítnej žľazy. Príznaky takejto poruchy zahŕňajú nespavosť, nervozitu, nadmerné potenie, opticky veľké oči a bolesť kĺbov.

Poruchy štítnej žľazy, či už ide o jeden alebo druhý prípad, sa dajú kompenzovať správnou liečbou. Dlhodobé zanedbávanie symptómov porúch štítnej žľazy vedie ku zložitým poruchám vrámci organizmu, ktoré môžu skončiť naozaj zle. Práve preto je dôležité, aby človek, ktorý trpí spomínanými príznakmi vyhľadal odborníka. Ten mu pomôže zvoliť správnu liečbu a zlepšiť kvalitu života.

Môže vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.