Poruchy sluchu

Poruchy sluchu

Sluch je zmysel, ktorý sa radí po zraku k tým najdôležitejším a najpodstatnejším, ktoré človek má. Schopnosť počuť je esenciálna pre orientáciu a poruchy sluchu pomerne podstatne ovplyvňujú kvalitu života. Takéto poruchy sa vyskytujú u človeka aj za normálnych okolností, oveľa závažnejšie sú však poruchy, ktoré vznikajú násilne.

Za normálnych okolností stráca vekom človek schopnosť počuť. V tomto prípade však nejde o poruchu, ktorá by nejako výrazne ovplyvňovala život a najčastejšie sa týka vysokých tónov. Poruchy sluchu však vznikajú aj inak. Vo všeobecnosti môžeme takéto poruchy rozdeliť na tie, ktoré súvisia s prenosom zvuku zvukovodom a také, ktoré sú spôsobené samotnou poruchou percepcie zvuku. Najčastejšie príčiny porúch sluchu bývajú spojené s nadmerným vystavovaním sa hlučnému prostrediu, genetika, choroby a mechanické poškodenie.  V prípade porúch sluch nemusí zásadne ísť hneď o hluchotu. Existuje viacero stupňov porúch sluchu a rovnako môže ísť o poruchu jedného alebo oboch uší. Sluch je veľmi dôležitý aj pre rozvoj reči a preto ak k strate sluchu dochádza až potom ako sa dieťa naučí hovoriť, dokáže normálne hovoriť. Ak ale ide o poruchu sluchu, ktorá vzniká v skorom rannom veku, nedochádza ani k rozvoju reči.

Poruchy sluchu sa niekedy dajú kompenzovať použitím rôznych pomôcok alebo chirurgickým zákrokom. Nie vždy je to ale možné. V takom prípade, sa treba zamerať na zlepšenie kvality života a na pomoc takto postihnutému človeku.

Môže vás zaujímať:

  • Porucha reči Reč predstavuje spôsob, akým sa ľudia medzi sebou […]
  • Porucha metabolizmu Metabolizmus predstavuje procesy v organizme človeka, ktoré […]
  • Porucha imunity Imunitný systém je veľmi dôležitou súčasťou organizmu. Pre […]
  • Porucha spánku Spánkom strávi každý človek takmer tretinu svojho života. […]
  • Porucha farbocitu Schopnosť vidieť je pre človeka veľmi dôležitá. Nie nadarmo […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.